Świątynia Sybilli

Świątynia Sybilli

Puławy dzięki świetnej lokalizacji oferują zarówno mieszkańcom, jak i przyjezdnym idealne warunki do turystyki oraz rekreacji na świeżym powietrzu. Malownicze położenie na terenie Małopolskiego Przełomu Wisły, bliskość największej w Europie sieci wąwozów lessowych, głębokich nawet na kilkanaście metrów oraz popularnych turystycznych miejscowości jak Kazimierz Dolny i Nałęczów sprawia, że Puławy są atrakcyjnym często odwiedzanym miejscem.

Miasto

Największą atrakcją turystyczną w Puławach jest Pałac rodziny Czartoryskich z przyległym mu parkiem. Na jego terenie znajdziemy liczne zabytki geologiczne oraz architektoniczne min. Dom Gotycki, Świątynię Sybilli, Domek Grecki, Pałac Marynki, Altanę Chińską Domek Aleksandryjcki, Schody Angielskie, Bramę Rzymską oraz Sarkofag. Warto na zwiedzenie parku z pałacem zarezerwować kilka godzin by w spokoju mieć czas na obejrzenie i poznanie historii każdej atrakcji.
Ponadto w mieście warto zobaczyć ufundowany w latach 1801-1803 przez Adama Czartoryskiego kościół pw. wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz wybudowany z polecenia Elżbiety Sieniawskiej z Lutomirskich w 1726 roku kościół pw. Świętego Józefa i dawną cerkiew pw. Świętej Trójcy powstaną w latach 30 XX w., obecnie kościół pw. Matki Bożej Różańcowej.
Oczywiście odwiedzając Puławy koniecznie należy wybrać się na spacer malowniczo usytuowaną ścieżką spacerową wzdłuż Wisły łączącą stary most z nowym.
Dla osób lubiących sporty wodne w Puławach została wybudowana nowoczesna marina, która oferuje stanowiska cumownicze dla 48 łodzi. Na terenie mariny znajdziemy również wypożyczalnię rowerów, plac zabaw, oraz dwupoziomowy parking.

Okolica

Kazimierski Park Krajobrazowy

Kazimierski Park Krajobrazowy

Kazimierski Park Krajobrazowy obejmuje fragment Płaskowyżu Nałęczowskiego, Równiny Bełżyckiej oraz Małopolski Przełom Wisły i wschodni skraj Równiny Radomskiej. Największą atrakcją tych terenów są lessowe wąwozy sięgające od Puław na południe przez Bochotnicę, Kazimierz Dolny, aż do Podgórza oraz na wschód w okolice Rąblowa, a nawet Nałęczowa.
Rezerwat Krowia Wyspa to miejsce, w którym możemy obserwować stanowiska lęgowe ptactwa wodnego. Jest to idealne miejsce dla osób interesujących się ornitologią. Możemy tam zobaczyć takie gatunki ptaków jak: mewy, rybitwy, cyranki, czajki, brzegówki, krzyżówki i wiele innych.
Rezerwat Skarpa Dobrska utworzony w celu ochrony niezwykle rzadkich roślin. Ze skarpy roztacza się widok na Małopolski Przełom Wisły i Kotlinę Chodelską.
Rezerwat łęg na Kępie to znajdujący się w samych Puławach rezerwat stworzony by chronić naturalny nadwiślański las łęgowy.
Rezerwat Jezioro Piskory znajduje się na północ od Puław w nadleśnictwie Zagórki. Żyje tam około 120 gatunków ptaków. Na terenie rezerwatu można spotkać rzadkie ptaki drapieżne oraz jelenie, łosie, sarny i dziki. W okolicy znajdują się ścieżki dydaktyczne oraz stanowiska do obserwacji przyrody.
Obszar Chroniony Krajobrazu „Pradolina Wieprza” w skład którego wchodzi rzeka Wieprz otaczające je łąki bagna i okoliczne lasy. Pradolina Wieprza rozpościera się na terenie gmin Żyrzyn i Baranów.

Ciekawe miejsca warte odwiedzenia

Młyn wodny Witoszyn

Młyn wodny Witoszyn

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
Nałęczowska Kolej Dojazdowa
Szlak Młynów Wodnych
Magiczne Ogrody w Trzciankach
Farma Iluzji w Trojanowie
Mini-zoo w Nałęczowie
Wyspa Wisła w Stężycy
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu
Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie
Muzeum Przyrodnicze w Kazimierzu Dolnym
Muzeum Minerałów, Skamieniałości i Meteorytów w Nowym Gaju
Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie
Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie

 

Miasta i wsie atrakcyjne turystycznie w okolicy Puław

kazimierz-dolny

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny
Janowiec
Nałęczów
Czarnolas
Wąwolnica
Kozłówka
Końskowola
Gołąb
Dęblin

 

 

 

Miejscowości warte odwiedzenia zimą

Parchatka – znajdziesz w niej dwa stoki narciarski o długości 420 m. Stoki są oświetlone i naśnieżane. Czynne w sezonie codziennie od godz. 9.00 do 22.00.
Rąblów – działają tu cztery trasy narciarskie. Stoki są oświetlone i naśnieżane. W sezonie czynne od godz. 9.00 do 22.00.
Kazimierz Dolny – cztery trasy w czym najdłuższa ma 590 m. Trasy są naśnieżane i oświetlone. W sezonie czynne codziennie w godz. 9.00 do 22.00
Celejów – dwie trasy zjazdowe o długości 250 m i 300 m. Trasy są naśnieżane i oświetlone. W sezonie czynne od godz. 9.00 do 22.00.

Zobacz również
Szlaki turystyczne 
Noclegi Puławach i okolicy
Kraina Lessowych Wąwozów – film1
Kraina Lessowych Wąwozów – film2