SzlakiTurystycznePulawyPuławy i okolice przecinają liczne szlaki turystyczne. Dzięki nim bez najmniejszego problemu możemy poznać najciekawsze miejsca obfitujące w bujną przyrodę, piękne widoki oraz zabytki architektury.

Najpopularniejsze turystycznie kierunki znajdują się na południe od miasta, gdzie znajdziemy przepiękne tereny okolic Rezerwatu Piskory oraz na północ od miasta, tam z kolei wije się sieć wąwozów sięgająca aż za Kazimierz Dolny.

Mnogość szlaków jaką mamy do wyboru może przyprawić o ból głowy. Są zarówno długie szlaki rowerowe, piesze oraz edukacyjne w okolicy najciekawszych miejsc, jak i ścieżki dla aktywnych nordic walking.

 

Szlaki rowerowe:

  • szlak niebieski. Dzięki niemu możemy wybrać się na blisko 30km wycieczkę wiodącą z Puław do Gołębia przez okolice Jeziora Piskory, Bałtowa by wrócić do Puław. Trasa w znacznej mierze prowadzi drogami asfaltowymi i jest szczególnie polecana dla osób lubiących turystykę rowerową.
  • szlak czerwony. Prowadzi z Końskowoli przez Nowy Pożóg, Klementowice, Stok, Las Stocki, Kolonie Zbędowice, Skowieszyn i kończy się w Końskowoli. Trasa wynosi około 35km. Szlak czerwony szczególnie zachwyci nas pięknymi widokami. Na trasie będziemy mijali wiele wzniesień oraz lessowych wąwozów. Tą trasę również polecamy wszystkim rowerzystom.
  • szlak zielony. 24km. Start usytuowany jest w Parchatce i wiedzie przez Włostowice, Puławy, Górę Puławską, Sadłowice, Nasiłów, Wojszyn, Oblasy i kończy się w Janowcu. Jadąc tym szlakiem będziemy mogli podziwiać dolinę Wisły obfitującą w rozległe nadrzeczne równiny i strome zbocza wzniesień.
  • szlak żółty. 28km. Puławy – Młynki – Końskowola – Sielce – Wronów – Puławy. Jest to łatwa trasa częściowo prowadząca drogami leśnymi i polnymi wzdłuż rzeki Kurówki.

Szlaki piesze:

  • szlak czarny. 11km. Przepiękna piesza trasa zaczynająca się w okolicy pałacu Czartoryskich w Puławach i wiodąca przez zachodni skraj Płaskowyżu Nałęczowskiego i Małopolskiego Przełomu Wisły by zakończyć swój bieg w Parchatce.
  • szlak nadwiślański niebieski. 110km. Jeden z najdłuższych szlaków na Lubelszczyźnie. Zaczyna się w Annopolu i wiedzie przez Kazimierz Dolny, Puławy a kończy w Dęblinie. Jest to bardzo długi szlak, ale spokojnie na trasie można zaplanować noclegi ponieważ wiedzie on przez miejscowości z rozbudowanym zapleczem turystycznym. Jest to jedna z najpiękniejszych tras w regionie wiodących wzdłuż terenów o szczególnym znaczeniu przyrodniczym.
  • szlak zielony im. Wincentego Pola. 17km. Start szlaku u sytuowany jest w Puławach i biegnie przez Kazimierski Park Krajobrazowy, Równinę Radomską wzdłuż Małopolskiego Przełomu Wisły i kończy się w Janowcu.
  • szlak Młynów Wodnych Rzeki Bystrej. 33km.  Bardzo ciekawa architektonicznie trasa wiodąca wzdłuż rzeki Bystrej. Wiedzie przez: Palikuje – maszki – Kol. Wojciechów – Stary Gaj – Nowy Gaj – Charz – Nałęczów – wąwolnica – Mareczki – Bartłomiejowice – Zawada – Rzeczyca – Witoszyn – Celejów – Wierzchoniów – Bochotnica.