SzlakOrnitologicznyPuławy dzięki swojemu położeniu na skraju Małopolskiego Przełomu Wisły są świetną bazą do wypadów ornitologicznych. Najbliższa okolica miasta to teren bogaty w liczne miejsca ptasich ostoi, które zachęcają do aktywnego spędzenia wolnego czasu.

Dzięki dostępności sprzętu optycznego – lornetek oraz aparatów fotograficznych wycieczki ornitologiczne stają się coraz bardziej popularne. Zwykły spacer po parku, wypad nad wodę czy do lasu nabiera całkiem innego znaczenia jeżeli w trakcie wycieczki będziemy zwracali uwagę na występujące w pobliżu ptaki. Zaobserwowanie rzadko spotykanego w Polsce gatunku można zgłosić do Komisji Faunistycznej przez wypełnienie formularza: zgłoszenie, a nasza obserwacja stanie się ważnym elementem badań naukowych związanych z migracją i występowaniem ptaków.

minRzekaWieprz_5Puławianie mają to szczęście, że nawet na terenie miasta w Parku Czartoryskim, nad Łachą Wiślaną, w lesie komunalnym czy nad rzeką Wisłą można zaobserwować przeróżne, w tym rzadkie gatunki ptaków. Ponadto w okolicy występuje wiele ptasich ostoi, które urzekną nas nie tylko swoim pięknem, ale i ilością występujących w nich gatunków ptaków. Do wyboru mamy naprawdę wiele ciekawych miejsc. Zarówno brzeg Wisły jak i Wieprza, obrzeża lasów oraz łąki są dobrym punktem do obserwacji, jednak najlepszymi stanowiskami są jezioro Rezerwat Piskory oraz Rezerwat Krowia Wyspa.

RezerwatPiskory_3Jezioro „Rezerwat Piskory” jest położone w okolicy Gołębia. To największy rezerwat w okolicy Puław. Żyje w nim około 120 gatunków ptaków, można tam zaobserwować bąka, bielika, błotniaka stawowego, błotniaka łąkowego, błotniaka zbożowego, orlika krzykliwego, zielonkę, rybitwę białoskrzydłą, rybitwę rzeczną. Lęgi wywodzą tam także żurawie i gęsi gęgawe. Spotkać można puchacza oraz wiele innych mniej lub bardziej licznych gatunków ptactwa.

Krowia Wyspa czyli miejsce, w którym możemy obserwować stanowiska lęgowe ptactwa wodnego. Rezerwat Krowia Wyspa powstał w 1991 roku z zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska. Ochroną objęto tam stanowiska lęgowe wielu gatunków ptaków, głównie wodnych i błotnych, m.in. bataliona, rycyka, kulona, ostrygojada, brzegówki, czajki, pliszki żółtej, cyranki, cyraneczki, brodźca piskliwego i krwawodziobego, siweczki rzecznej i obrożnej, płaskonosa, czterech gatunków mew, rybitwy zwyczajnej i białoczelnej.

minRzekaWieprz_1Szczególną uwagę należy również zwrócić na projekt realizowany przez Gminę Puławy wraz z gminami Żyrzyn, Baranów i Markuszów, które przystąpiły do realizacji projektu pn. „Turystyczny Szlak Ornitologiczny”. Projekt zakłada utworzenie szlaku ornitologicznego obejmującego Dolinę Wieprza (Gminy: Baranów, Puławy i Żyrzyn), Dolinę Wisły (Gmina Puławy) oraz jezioro Duży Ług (Gmina Markuszów). Więcej o szlaku na stronie projektu: https://szlakornitologiczny.pl/

Początkujące osoby mogą również wybrać wycieczkę pod okiem doświadczonych ornitologów. W Puławach spacery mające na celu obserwację i liczenie napotkanych ptaków w ramach akcji „Spring Alive” organizuje Zarząd Dróg Miejskich w Puławach. W trakcie wycieczki odwiedzane są miejsca w mieście obfitujące zarówno w ptactwo wodne jak i lądowe. Dodatkowe informacje o akcji można uzyskać w ZDM w Puławach Dział Zieleni, pok. 218, tel. (081) 458 62 94, osoba do kontaktu Jerzy Pawlas, adres e-mail jerzy.pawlas@zdm.pulawy.pl.

Niewątpliwie wycieczki ornitologiczne są ciekawą propozycją na spędzenie wolnego czasu w mieście i jego okolicy. Obserwowanie ptaków w ich naturalnym środowisku to świetne zajęcie uczące dużo cierpliwości oraz dające mnóstwo satysfakcji. Często zaobserwowanie konkretnego gatunku wymaga wielu poświęceń: wstawania przed świtem, zgromadzenia odpowiedniego sprzętu czy budowy czatowni, lecz radość płynąca z obserwacji na pewno zrekompensuje poniesiony trud.


polub nas na facebooku