KsMalarz13 maja 2017 roku w Puławskim Ośrodku Domu Kultury „Dom Chemika”, odbyła się uroczystość wręczenia tytułu Honorowego Obywatela Miasta Puławy Księdzu Marianowi Malarzowi.

Byłem świadkiem jak Puławy zmieniały oblicze, jak się przeobrażały z małego miasteczka w duże miasto. Przyszły Azoty, nowi ludzie, budownictwo. To wszystko działo się na moich oczach. Pamiętam też Puławy z lat moich młodości. Domki jednorodzinne, sady kwitnące, ogrody. To wszystko mam jeszcze w żywej pamięci. Moje odznaczenie jako honorowego obywatela Puław jest dla mnie miłym zaskoczeniem, wielkim wzruszeniem, że zostałem zauważonym. Serdecznie dziękuję Prezydentowi miasta Panu Januszowi Groblowi oraz przewodniczącej Rady Miasta Bożenie Krygier – ks. Marian Malarz

Marian Malarz urodził się w rodzinie rolniczej 29 września 1922 roku w parafii Czemierniki w Skokach w województwie lubelskim. W wyniku wojennej zawieruchy egzamin maturalny zdał dopiero w 1946 w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących w Lublinie, a następnie od razu skierował swoje kroki do Diecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. Dyplom na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego otrzymał w roku 1951. W tym samym roku przyjął też święcenia kapłańskie. W latach 1951 – 1957 był wikariuszem parafii w Wielączy, a od roku 1957 wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Puławach. W 1994 roku został kanonikiem honorowym Kapituły Chełmskiej. Obecnie, będąc w stanie emerytalnym, mieszka w Lublinie.
Malarstwem zajmuje się od 1952 roku. Od 1970 r. należy do Oddziału Lubelskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Obrazy ks. Malarza zdobią liczne zbiory prywatne w Polsce (przede wszystkim w Puławach), oraz za granicą (np. na wyspie Syros w Grecji), znajdują się także w klasztorze oo. jezuitów w Madrycie (Hiszpania), w parafii św. Tomasza oraz w klasztorze oo. augustianów w Cefalu na Sycylii (Włochy), w klasztorze oo. józefinów w Cagliari na Sardynii (Włochy), oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Grecji, Hiszpanii i we Włoszech.

Wystawa malarstwa ks. Mariana Malarza w Puławskiej Galerii Sztuki czynna będzie codziennie (oprócz sobót) w godzinach od 11:00 do 17:00 do 4 czerwca 2017 roku.

Galeria zdjęć Ks. Marian Malarz
polub nas na facebooku