plakat-krakowiacyTo już trzecia odsłona Festiwalu im. Wincentego i Franciszka Lesslów w Puławach. Przypomnijmy, że impreza ma na celu między innymi popularyzację muzyki polskiej w tym dorobku kompozytorów związanych z Puławami tj. Wincentego i Franciszka Lesslów oraz Antoniego Stolpe, promocję miasta i regionu a także upowszechnianie kultury wysokiej. Kanwą działalności Fundacji będącej organizatorem przedsięwzięcia jest pielęgnowanie tradycji związanych z rodziną Czartoryskich i jej otoczeniem.

W tym roku, w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania niepodległości, zaprezentowany zostanie dorobek jedynie rodzimych kompozytorów. Tworzyli oni swoje dzieła przechodząc przez współistniejące epoki sentymentalizmu i klasycyzmu, cały romantyzm i różne kierunki modernizmu. Upadek Rzeczpospolitej a następnie walka o niepodległość, miały oczywiście ogromny wpływ na kształt ówczesnej sztuki, powodując stopniową krystalizację stylów i w końcu eksplozję polskiej opery narodowej. Jednak wbrew często prezentowanej opinii, to nie Moniuszko zdaje się być jej ojcem. Bardziej uprawniona wydaje się opinia Leona Schillera, który polską operą narodową określił przygotowywany na zakończenie tegorocznego festiwalu jako spektakl plenerowy „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” J. Stefaniego i W. Bogusławskiego. Przygotowywaną przez Fundację realizację Strasznego Dworu – St. Moniuszki, organizatorzy postanowi odłożyć na rok następny i zaprezentować w ramach obchodów Roku Moniuszkowskiego.

Program tegorocznego Festiwalu obejmuje utwory kompozytorów polskich w repertuarze scenicznym, kameralny i solowym. W widowisku przedstawiającym dzieje Puław w dobie odzyskania niepodległości, obok materiałów historycznych zaprezentujemy utwory Ignacego Jana Paderewskiego, którego działalność w sposób szczególny przyczyniła się do odzyskania niepodległości przez Polskę.

Poniedziałek 21 maja 2018 godz. 18.00 Puławy Hotel Trzy Korony
Puławy czasu odzyskania niepodległości – widowisko multimedialne przedstawiające dzieje Puław i ziemi puławskiej w okresie odzyskania niepodległości. Strona merytoryczna została połączona z częścią muzyczną opartą o utwory fortepianowe i pieśni I. J. Paderewskiego. Scenariusz Henryk Czech. Wykonawcy: Henryk Czech i Ryszard Stępień – prowadzenie;
Magdalena Stefaniak – sopran
Paweł Mazur – fortepian
Tomasz Mazur – baryton

Gościć będziemy także Konstantego Andrzeja Kulkę, światowej sławy wirtuoza skrzypiec, który razem z wiolonczelistką Anną Wróbel, pianistką Aleksandrą Lipińską i zespołem Camerata Vistula wystąpi w drugim dniu festiwalu.

Wtorek 22 maja 2018 godz. 18.00 Puławy Hotel Trzy Korony
Pod puławskim niebem – koncert, w programie którego zaprezentujemy publiczności utwory polskich kompozytorów klasycystycznych w tym Karola Lipińskiego i Antoniego Stolpe. Wykonawcami będą światowej sławy skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, wiolonczelistka Anna Wróbel, pianistka Aleksandra Lipińska i Camerata Vistula pod kierownictwem prof. Andrzeja Wróbla.

Po raz kolejny w ramach imprezy zagrają także uczniowie i nauczyciele puławskiej szkoły muzycznej, interpretując repertuar solowy oraz chóralny i orkiestrowy.

Środa 23 maja 2018 godz. 18.00 Puławy Hotel Trzy Korony
W muzycznym saloniku II – koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Romualda Twardowskiego w Puławach będący kontynuacją imprezy zainicjowanej w ubiegłym roku. W koncercie wezmą udział soliści, orkiestra a także chór puławskiej placówki muzycznej. W programie utwory kompozytorów polskich w tym Józefa Elsnera, Jana Stefaniego, Tekli Bondarzewskiej, Karola Namysłowskiego, Franciszka Lessla, i Fryderyka Chopina.

W ostatnim dniu zapraszamy na „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”, spektakl przygotowywany siłami wielu wykonawców z całego kraju, w tym także zespołu „Powiśle” i innych artystów puławskich. Ich udział w wydarzeniach festiwalowych stał się nieodłącznym elementem imprezy.
Po „Cyruliku Sewilskim” – G. Rossiniego, „Czarodziejskim flecie” i „Weselu Figara” – W. A. Mozarta, to już czwarta realizacja operowa w Puławach.

Niedziela 27 maja 2018 godz. 20.00 Dziedziniec Pałacu Marynki w Puławach
Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale – wielkie widowisko operowe z muzyką Jana Stefaniego do libretta Wojciecha Bogusławskiego w plenerowej, teatralnej realizacji na dziedzińcu Pałacu Marynki w Puławach z udziałem solistów, orkiestry, chóru, zespołów tanecznych i kapel ludowych. Kilkudziesięciu wykonawców z całego kraju. Część scenografii do spektaklu wykonana została w technice obrazów piaskowych.

Zapraszamy na dni poświęcone muzyce i teatrowi – w tym roku w jego polskim, jubileuszowym wydaniu.
plakat-festiwal-2018


polub nas na facebooku