Europejskie-Dni-DziedzictwaMuzeum Nadwiślańskie zaprasza w niedzielę 10 września 2017 roku o godzinie 16:00 do Oddziału Grodzisko Żmijowiska na obchody 25. Europejskich Dni Dziedzictwa.

W tym roku temat przewodni Europejskich Dni Dziedzictwa brzmi „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Oddział Grodzisko Żmijowiska jest doskonałym przykładem harmonijnego wpisania w naturalny krajobraz otwartego muzeum, ośrodka archeologii doświadczalnej, które przybrało formę skansenu.
Program wydarzenia:

  • Powitanie gości / godz. 16:00
  • Oprowadzanie po skansenie archeologicznym Grodzisko Żmijowiska
  • Pokazy wczesnośredniowiecznych wojów / Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej
  • Pokaz historycznego rzemiosła szklarskiego / Jargilo Glass Studio
  • Poczęstunek przy ognisku

Tegoroczne motto mówi o potrzebie ochrony krajobrazu i o tym, jak piękna przestrzeń może wpłynąć na nas samych, jak może uczyć nas wrażliwości i empatii, jak może uczynić z nas lepszych ludzi. Poprzez tak sformułowany temat pokazujemy krajobraz, jako zapis działalności pokoleń naszych przodków. Różne historie i tradycje, z których przez wieki tkany jest krajobraz kulturowy wiążący to co ludzkie, z naturalnym środowiskiem przyrodniczym. Zachęcimy do odczytania wielowarstwowych treści przekazywanych przez jego poszczególne składniki i ich wzajemne relacje. Bo krajobraz kulturowy sam z siebie nie powstał, to obecność człowieka, jego wiedza, wrażliwość i zmienianie przestrzeni w miejsce, którego istotę spróbujemy podczas EDD „odczytać”.

ODDZIAŁ GRODZISKO ŻMIJOWISKA
Gmina Wilków, wieś Żmijowiska
16 km od Kazimierza Dolnego
GPS: szer. N 51° 13’ 5,60’’ dł. E 21° 53’ 56,28’’
źródło: mnkd.pl


polub nas na facebooku