OBW2Trwają prace archeologiczne w miejscu przyszłej obwodnicy Puław. Archeolodzy potwierdzają znaleziska z epoki brązu, epoki kamienia oraz II wojny światowej.

Brąz i epoka kamienia
W pasie drogi przyszłej obwodnicy Puław, mającej połączyć węzeł Kurów Zachód z nowym mostem na Wiśle im. Jana Pawła II, nadzór archeologiczny wytypował do przebadania kilka stanowisk. W jednym z nich odnaleziono pozostałości z epoki brązu i epoki kamienia:

W Sielcach na stanowisku Pulki mamy znaleziska z epoki brązu, czyli sprzed ponad 1500 lat i epoki kamienia sprzed 10 000 lat. Znaleźliśmy zarówno fragmenty ceramiki jak i narzędza użytkowe. – archeolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego

II woj. św.
Obecnie trwają prace na stanowisku militarnym pomiędzy węzłem Michałówka, a aleją 1000 lecia Państwa Polskiego. W miejscu, w którym I Armia Wojska Polskiego okopała się przed forsowaniem Wisły w 1944 roku. Na stanowisku wyraźnie widać, że po obu stronach drogi były okopy oraz kilkadziesiąt metrów wcześniej stanowisko artyleryjskie.

Opóźnień nie będzie
Jak informuje rzecznik prasowy wykonawcy Krzysztof Nalewajko prace archeologiczne zostały uwzględnione w harmonogramie prac i żadnych opóźnień nie będzie:

Archeolodzy mają do sprawdzenia 28 miejsc o łącznej powierzchni 486 arów. Badania prowadzi Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego. Stanowiska są im udostępnianie sukcesywnie wraz z postępem wycinki lasu. Archeolodzy mają 90 dni na prace od udostępnienia terenu i ten okres jest uwzględniony w harmonogramie budowy. – Krzysztof Nalewajko

Galeria zdjęć stanowiska archeologiczne obwodnica Puław

Galeria zdjęć przedmiotów wydobytych na obwodnicy Puław
polub nas na facebooku